Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí je největší zpřístupněná krápníková jeskyně v České republice. Jeskyně Na Pomezí má menší dómy, úzké chodby a vysoké stropy. Je to zapříčiněno původem vzniku jeskyně. Jeskyně Na Pomezí vznikala korozní a erozní činností vody.

Jeskyně byla objevena v roce 1949, přičemž k prvnímu zpřístupnění jeskyně došlo v následujícím roce, tedy roku 1950. První prohlídková trasa byla dlouhá 130m, přičemž postupně docházelo k objevování dalších jeskynních prostor. Během několika let se vytvořily nové vchody do jeskyně a tím byla roku 1955 otevřena nová prohlídková trasa, tak jak ji turisté znají dnes. Do nedávných let prohlídková trasa činila něco přes 560m, ale díky sjednocení měření prohlídkových tras ve všech jeskyních na území České republiky, je konečné číslo trasy 390m. Původní cifra byla brána s uměle raženým vchodem a východem a dále s nepřístupným třetím patrem.

Během prohlídkové trasy je k vidění 6 dómů, mezi nejkrásnější patří dóm U Smuteční vrby, dóm U Kazatelny nebo Bílý dóm. Krápníková výzdoba je v této jeskyni velmi bohatá. Ke shlédnutí je nesčetné množství sintrových vodopádů, záclonek, brček nebo-li makarónů a dalších krápníkových útvarů.

Většina krápníkových ozdob připomíná různé druhy fauny i flóry či nějaké stavby a dle toho nesou krápníky své názvy. Např. nejvyšší stalagnát v této jeskyni, který měří téměř 2 metry a je vidět na začátku prohlídkové trasy, byl pojmenován jako Maják. Další výzdoba: plastická mapa hor Jeseníků, hrady Bezděz a Trosky, plazící se had, ucho slona, sušené ryby, Eskymák v kajaku nebo také srdce, kterého se mohou návštěvníci dotknout.

Jeskyně je vytvořena z devonského vápence, je tedy stará přibližně 400 miliónů let. V jeskyni je celoroční teplota +7,7° C a vlhkost vzduchu 99%. Jeskyně Na Pomezí je rozdělena do 3 pater, z nichž je přístupné pouze patro prostřední. Spodní patro je částečně zatopené vodou, vrchní patro je zimovištěm pro netopýry. Počet zimujících netopýrů zde sahá až k 600, přičemž nejpočetnější je zde vrápenec malý.

Odkaz jinam: letošní dovolená letecky a pohodlně.


Copyright © 2009-2018 by Zdeněk Hejl - webdesign.
Text těchto stránek nesmíte kopírovat bez souhlasu autora.